Zdroje a návody pro učení ukrajinštiny

Na této stránce najdete rozcestník na materiály k učení ukrajinštiny pro mluvčí českého jazyka. Pokud hledáte rozcestník k učení češtiny pro mluvčí ukrajinského jazyka, pak přejděte na druhou stránku.

Online nástroje

Online slovníky

Online překladače

Přepis abecedy (transliterace)

Transliterace vám text nepřeloží, ale umožní vám přečíst zvukovou podobu textu zapsaného v abecedě, které nerozumíte (např. Ukrajinec, který nezná českou abecedu, neumí správně přečíst Václavské náměstí, postačí když mu k tomu připíšete Вацлавске намнєсті, což je transliterace do ukrajinské abecedy, a to už přečte)

Aplikace použitelné k učení ukrajinštiny

 • Duolingo - populární aplikace zdarma obsahuje kurz ukrajinštiny pro anglické mluvčí; je krátký, obsahuje jen základní slovní zásobu, ale má povedený kurz cyrilice (velmi vhodné, pokud ji vůbec neznáte), pozor: instrukce ke gramatice nejsou viditelné z aplikace Duolingo, pouze z webové verze

 • Mondly - aplikace je placená, základní verze je možné projít zdarma, lze se učit ukrajinštinu přímo z češtiny, neobsahuje gramatiku, pouze učení sady frází a dialogových situací

 • Unofficial Duolingo Stories - 10 neoficiálních příběhů z Duolinga přeložených do ukrajinštiny

 • OkyDoky - aplikace je placená, ale několik úvodních sekcí je zdarma, výhodou je, že se ukrajinština učí z češtiny

 • Ba Ba Dum - sada třech her k hádání ukrajinských slovíček, obsahuje obrovskou velkou slovní zásobu (1500 slov), není to klasické učení pro začátečníky, ale je to zábavná hra; Která slova dokážete odhadnout a přiradit správně k obrázkům?

 • 50languages - stránka a aplikace, obsahuje nahrávky 2 000 základních frází a několik cvičení na jejich procvičování, výhodou je, že se zde ukrajinštinu můžete učit i z češtiny, všechny audionahrávky si můžete stáhnout:

Procvičování abecedy

Placené aplikace

 • Písanka (naučte se psát ukrajinskou cyrilici) - pro iOS a Android
 • Prvních 500 slov (aplikace pro děti se základními slovy v češtině, ukrajinštině a angličtině) - pro iOS

Základní slovíčka

Gramatika

 • Verbix - zadejte sloveso, aplikace vám ho vyčasuje

Učebnice a slovníky

Učebnice zdarma

V jiných jazycích

Tištěné učebnice a slovníky

Další tištěné materiály

Elektronické knihy v ukrajinštině

Knihy v ukrajinštině

Pro děti

Omalovánky

 • Ukrajinsko-české omalovánky od skupiny českých ilustrátorek, volně šiřitelné pro nekomerční účely (pokud nás potkáte na nějaké akci, řekněte si o ně, rozdáváme je vytištěné)

Pexeso

Audiopohádky

 • Pohádky a Казки Českého rozhlasu - pohádky dostupné v obou jazycích
 • Kazky - desítky krátkých audiopohádek v ukrajinštině
 • Dětské audioknihy z 4read - vyberte knížku podle obálky a spusťte (bývají dlouhé, jednu hodinu nebo i osm hodin)

Pohádky ke čtení

Další materiály pro děti

Další webové rozcestníky a portály

 • Knihovny Ukrajině - obsahuje např. odkazy na pohádky v ukrajinštině jak psané, tak videa

Články o začátcích s ukrajinštinou

Podcasty

 • Audioslovník - pořad Českého rozhlasu se základním frázemi v češtině a ukrajinštině

 • Новини для українців у Чехії - pořad Českého rozhlasu pro Ukrajince pobývající v České republice, obsahuje sice rychlou a složitou ukrajinštinu, ale mluví o tématech, které dobře známe (v jednom díle například vysvětlují, jaké lístky na dopravy v ČR existují, kde se prodávají a kolik stojí, v dalším jak fungují naše školy apod.), pokud si navíc zpomalíte rychlost přehrávání (cca na 70-80 %), brzy dokážete ledacos odchytnout, při pravidelnějším poslouchání se budou vaše schopnosti zlepšovat. Díly si lze snadno stáhnout, u některých dílů najdete i textový přepis ukázkový díl, který si můžete snadno přeložit některým online překladačem.

Videa, Filmy

Skupiny studentů ukrajinštiny

Aplikace pro spojování studentů

 • Tandem.net - webová stránka i aplikace, má placený účet, ale vystačíte si s tarifem zdarma. Vytvoříte v ní váš profil, zadáte, jaké jazyky umíte (češtinu, případně váš druhý jazyk) a jaké jazyky se chcete učit (ukrajinštinu). Tandem vám v okolí vyhledá studenty, kteří mají jazyky nastavené naopak (umí ukrajinsky a chtějí se učit češtinu), propojíte se, přes aplikaci si můžete psát nebo volat. Říká se tomu jazyková výměna, vzájemně si pomáháte s tréninkem jazyka. Pamatujte, že na druhé straně není učitel, ale student jako vy.