Movapp.cz je projekt, který vznikl v rámci iniciativy Stojíme za Ukrajinou v komunitě expertních dobrovolníků Česko.Digital.

Cíl Movapp

Cílem Movapp.cz je usnadnit dorozumění mezi Čechy a Ukrajinci. V první fázi byl vypublikován přehled základních česko-ukrajinských frází. V dalších fázích budeme vytvářet nástroje pro jejich procvičování a chceme se stát rozcestníkem pro další nástroje a materiály, které pomůžou s učením ukrajinštiny a češtiny.

Proč Movapp?

Mова [mova] znamená ukrajinsky jazyk. Movapp je aplikace pro trénink jazyků.

Movapp je k dispozici zdarma a je vytvářena jako otevřený software pod licencí MIT, to znamená, že ji můžete zdarma nejen používat, ale také si ji upravit (pokud umíte programovat).

Texty, obrázky a audiosoubory Movapp jsou pod licencí CC BY-NC 4.0. (Uveďte původ-Neužívejte komerčně 4.0), což znamená, že je můžete pro vlastní potřeby používat zcela bez omezení. Pokud byste je chtěli dále šířit (v původní nebo v upravené podobě), můžete tak dělat pouze nekomerčním způsobem a s uvedením původních autorů.

Původní autorkou základní sady slov a frází je Tereza Javornická a Yevheniia Valova (EDUA Group). Tuto sadu udržuje a dále rozšiřuje tým Movapp.

Náš tým

Kořenovými členy týmu Movapp.cz jsou: Martin Hassman, Oleg Antonyak, Tatiana Chytilová, Petr Illek, Valeriia Kuna, Monika Fabryová, Juraj Uhlár, Bára Skálová, Tereza Javornická, Alena Burneleit, Anna Lamberová, Roman Žydyk, Martina Krejčí, Kateřina Strakošová, Martin Kluska, Václav Chlumský, Marek Mego, Eva Došková, Nikola Glatz, Silvia Potočná, Ondřej Málek, Martin Baránek, Anna Popelková, Nina Belyavskaya, Magdaléna Morong, Stanislava Dovhunová a Lenka Kolisnyk. A pomáhá jim řada dalších dobrovolníků.

Autorky ilustrací pro děti jsou: Alena Burneleit, Anna Lamberová, Lucie Lomová, Kateřina Vacková Mňuková, Marie Kraus a Eva Hanzalová.

Chcete nám pomoci s obsahem, nebo se jinak zapojit?
Hledáte na nás kontakt?

Stojíme za Ukrajinou

Stojíme za Ukrajinou je iniciativa dobrovolníků napříč organizacemi a spolky. Jsme běžní řadoví občané, kterým není lhostejná současná situace související s válečným konfliktem vedeným Ruskem proti suverénní demokratické Ukrajině. Tato iniciativa vznikla přirozeně, vyrůstá z dlouhodobé podpory Ukrajiny po anexi Krymu, s eskalací napětí začala být ve veřejném prostoru zřejmá 19. února 2022 a od té doby organicky roste.

Česko.Digital

Česko.Digital je komunita expertních dobrovolníků z mnoha oborů od IT přes projektové řízení až po marketing, kteří ve svém volném čase pomáhají státu a nestátním organizacím a mění tak Česko k lepšímu. Komunitu Česko.Digital založili v roce 2019 Jakub Nešetřil, Radka Horáková a Eva Pavlíková.