Movapp.cz je projekt, který vznikl v rámci iniciativy Stojíme za Ukrajinou v komunitě expertních dobrovolníků Česko.Digital.

Cíl Movapp

Cílem Movapp.cz je usnadnit dorozumění mezi Čechy a Ukrajinci. V první fázi byl vypublikován přehled základních česko-ukrajinských frází. V dalších fázích budeme vytvářet nástroje pro jejich procvičování a chceme se stát rozcestníkem pro další nástroje a materiály, které pomůžou s učením ukrajinštiny a češtiny.

Vznik Movappu

Movapp vznikl na jaře 2022 jako reakce dobrovolníků na válku na Ukrajině. Přečtěte si celý příběh Movappu, podívejte se, jak se projekt měnil v čase.

Proč Movapp?

Mова [mova] znamená ukrajinsky jazyk. Movapp je aplikace pro trénink jazyků.

Movapp je k dispozici zdarma a je vytvářena jako otevřený software pod licencí MIT, to znamená, že ji můžete zdarma nejen používat, ale také si ji upravit (pokud umíte programovat).

Texty, obrázky a audiosoubory Movapp jsou pod licencí CC BY-NC 4.0. (Uveďte původ-Neužívejte komerčně 4.0), což znamená, že je můžete pro vlastní potřeby používat zcela bez omezení. Pokud byste je chtěli dále šířit (v původní nebo v upravené podobě), můžete tak dělat pouze nekomerčním způsobem a s uvedením původních autorů.

Původní autorkou základní sady slov a frází je Tereza Javornická a Yevheniia Valova (EDUA Group). Tuto sadu udržuje a dále rozšiřuje tým Movapp.

Náš tým

Aktuální sestava

Vývoj Apple aplikace

Martin Kluska, Jakub Růžička, Daryna Meliš, Radek Pištělák

Vývoj Android aplikace

Václav Chlumský, Ondřej Málek

Vývoj webu

Juraj Uhlár, Marek Mego, Yana Kliuchnikava, Filip Tatíček, Anastasiia Surai, Jakub Hašek, Martin Starosta, Nataliia Diak, Oleg Antonyak, Bára Skálová, Pavel Kalenský, Michael Kubín

Vedení projektu

Martin Hassman, Tatiana Chytilová, Kristýna Ludwigová, Martina Gabriel, Ladislav Kolář , Marko Chytka, Lukáš Vražina, Martina Krejčí

Marketing

Michaela Svobodová, Eliška Morochovičová, Martin Skřivánek, Lenka Kolisnyk, Veronika Uhrová, Kamila Hráchová, Barbora Karhanová, Eva Došková, Adéla Bolváriová, Hana Langerová, Stanislava Dovhunová, Kateřina Strakošová, Monika Fabryová

Tvorba obsahu

Tereza Javornická, Daniel Mikulka, Martina Švecová, Jaroslava Tomanová, Marek Tyleček, Nikola Glatz, Daniela Havrilová, Silvia Potočná, Alena Burneleit, Anna Lamberová, Monika Pavlovičová, Petra Císařová, Petr Illek, Roman Žydyk, Yevheniia Valova

UX tým

Barbora Šťastná, Pavlo Bieliaiev, Marianna Babjaková, Valeriia Kuna, Martin Baránek

Testování

Mariana Lebedová, Martina Žifčáková, Anna Popelková, Nina Belyavskaya, Magdaléna Morong, Milan Vachovec

Děkujeme týmu z České spořitelny

Ema Dolejšková, Rebeka Donné, Jan Jaroš, Filip Novák, Tomáš Selmeci, Anna Smékalová, Vlastimil Snopek, Vítězslav Studnička, Luboš Sytenský, Petr Tomášek

help
Chcete nám pomoci s obsahem, nebo se jinak zapojit? Hledáte na nás kontakt?

Řekli o nás

Loading...

Napsali o nás

Konference a přednášky

Prezentace Movapp.cz na LUkrainian Conference na Lancaster University (Velká Británie).
- 1st LUkrainian Conference (22. 07. 2022)
- 4th LUkrainian Conference (13. 01. 2023)

Jak nás najdete

Můžete nás hledat pomocí výrazů: "movapp", "movaap" nebo "mova app". Pokud o nás budete psát, používejte název Movapp.

Podpořte nás

- Řekněte o nás Ukrajincům ve vašem okolí (v práci, ve škole, nebo rodinám bydlícím ve vašem domě) - můžete vytisknout a dát jim tyhle plakátky.
- Sledujte nás na sociálních sítích, viz. stránka kontakty, a pomozte nám je šířit.
- Pokud máte více času (2 a více hodin týdně), můžete se k nám přidat. Podívejte se, jaké dobrovolnické pozice hledáme. Kontaktovat nás můžete emailem nebo na Slacku Česko.Digital.

Jak připravujeme učební jazykový obsah?

Obsah Movappu je tvořen řadou dobrovolníků, mezi kterými jsou i jazykoví profesionálové. Při tvorbě textů je místy využita i AI (umělá inteligence, např. ChatGPT), texty jsou ale vždy kontrolovány rodilými mluvčími. Audio nahrávky jsou generovány pomocí Azure Cognitive Services a následně kontrolovány rodilými mluvčími. Tam, kde počítačová syntéza vykazuje nedostatky, se je snažíme vyřešit. V některých případech je to komplikované a někdy dokonce nemožné. Slabší podpora ukrajinštiny v Azure Cognitive Services způsobuje občasný chybný přízvuk a výslovnost ukrajinské souhlásky "g" jako "h". O tomto problému víme a hledáme řešení. Pokud se přesto stane, že narazíte na chybu (nebo máte podezření, že jste objevili chybu), kontaktujte nás prostřednictvím našeho formuláře „Našli jste chybu nebo máte návrh na zlepšení?“ dole na našich stránkách. I vy tak můžete přispět ke zlepšení Movappu. Děkujeme!

Česko.Digital

Česko.Digital je komunita expertních dobrovolníků z mnoha oborů od IT přes projektové řízení až po marketing, kteří ve svém volném čase pomáhají státu a nestátním organizacím a mění tak Česko k lepšímu. Komunitu Česko.Digital založili v roce 2019 Jakub Nešetřil, Radka Horáková a Eva Pavlíková.

Stojíme za Ukrajinou

Stojíme za Ukrajinou je iniciativa dobrovolníků napříč organizacemi a spolky. Jsme běžní řadoví občané, kterým není lhostejná současná situace související s válečným konfliktem vedeným Ruskem proti suverénní demokratické Ukrajině. Tato iniciativa vznikla přirozeně, vyrůstá z dlouhodobé podpory Ukrajiny po anexi Krymu, s eskalací napětí začala být ve veřejném prostoru zřejmá 19. února 2022 a od té doby organicky roste.

Naši partneři

  • Centrum pro integraci cizinců
  • Městská knihovna v Praze
  • Post Bellum
  • Katedra informačních studií a knihovnictví (KISK), Masarykova univerzita
  • Prague Maidan - Ukrajinské Centrum Nusle