Příběh Movappu

Mова [mova], ukrajinsky jazyk.

Ve čtvrtek 24. února 2022 začíná válka na Ukrajině a do České republiky následně přichází stále více ukrajinských občanů ve snaze najít azyl před válkou. Tito lidé však narážejí na jazykovou bariéru, protože řada z nich mluví jen svým rodným jazykem. Na místě je otázka: Jak jim pomoci rychle se adaptovat na nové prostředí a začlenit se do běžného života?

Odpovědí Martina Hassmana na tuto situaci je sestavení týmu několika expertních dobrovolníků a dává tak vzniknout novému projektu pod vlajkou Česko.Digital. Martin měl již za sebou praxi s dobrovolnickými IT projekty a jeho cílem bylo tentokrát vytvoření velmi jednoduché, intuitivní a přehledné jazykové webové aplikace, která pomůže odstranit jazykovou bariéru a vytvořit tak most mezi Ukrajinci a Čechy, a která bude dostupná všem a zdarma šiřitelná pod otevřenou licencí. A tak vznikla aplikace Movapp.

První verze webu Movapp, březen 2022

První verze webu – slovník obsahující slovíčka a základní fráze rozdělené do sekcí dle témat – spatřila světlo světa již za tři dny. Autorkami základní sady slov a frází jsou Tereza Javornická a Yevheniia Valova (EDUA Group). Během několika týdnů se pak tým rozrostl ze tří na 25 dobrovolníků a intenzivně pracoval (a stále pracuje) na zdokonalování a rozšiřování webu.

Tým Movapp na jaře 2022

Tým Movapp však stál před další výzvou. Mnoho uprchlíků mělo a má totiž omezený přístup k internetu. Tak jsme začali pracovat také na vývoji mobilních aplikací, aby byl Movapp dostupný i bez internetového připojení. Absolvovali jsme tehdy hackathon v České Spořitelně a zhruba po necelých třech měsících jsme k webové aplikaci spustili Movapp také pro iOS a Android. Přidáním polské a slovenské verze webové aplikace se pak projekt rozšířil i za hranice.

Movapp.cz obsahuje jak ukrajinskou, tak českou jazykovou verzi. V současné chvíli je aplikace rozdělena do tří sekcí: Slovníček, Pro děti a Ukrajinská abeceda. Slovíčka jsou rozčleněna dle témat - dle životních situací. Sekce pro děti obsahuje také české a ukrajinské pohádky, pexeso a omalovánky. Díky poslední sekci se mohou Češi snáze učit ukrajinskou cyrilici a Ukrajinci zase českou abecedu. Aplikace obsahuje také fonetický přepis i zvukové nahrávky pro správnou výslovnost. Neustále se snažíme hledat aktivity v dalších oblastech a propojovat je v silný celek.

Tým Movapp na podzim 2022

Od začátku pomáhá Movapp učitelům ve školách i ve školkách a také uprchlíkům s jejich první komunikací. Slovy autora projektu Martina Hassmana: „Dostáváme zprávy, jak Movapp pomáhá. Do jedné školky přišlo několik ukrajinských dětí a paní učitelku zachránilo, že si na mobilu stránku otevřela a mohla se s dětmi rychle sblížit. Další máme od Ukrajinců, kteří přišli nedávno do ČR, a od učitelů, kteří učí Ukrajince češtinu. Ti všichni nám pomáhají Movapp dále zlepšovat.“.

Naším cílem je vytvoření základního výukového materiálu, který je zcela zdarma a který pomáhá co nejvíce lidem. Posláním Movappu je spojovat lidi, protože si mají co říci! 💙💛